„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Kontakt: tel. č.: 0903 408 397

Termín: 27. 2.  20. 3. 2023
Miesto: LitPark, Kukučínova 2, Košice 

Výstava kníh a časopisov pre deti a mládež štrnástich národnostných menšín žijúcich na Slovensku #slovo#jazyk#kniha. Jej cieľom je upozorniť na dôležitosť uchovávania a rozvíjania materinských jazykov menšín – vzácneho dedičstva po predkoch, súčasti ich identity. 

Výstava obsahuje beletriu, obrázkové knižky, povesti, rozprávky či leporelá v materinských jazykoch menšín, aj preklady v slovenčine. Je obohatená o knižky z fondu knižnice BIBIANY, kde sa nachádzajú vzácne tituly z celého sveta, ktoré získali rôzne  medzinárodné ocenenia (10-15 kníh z každej národnostnej menšiny). Výstava ponúkame 14 panelov s úryvkom rozprávky v slovenčine, angličtine a jazyku príslušnej menšiny, s ilustráciou a QR kódom, pod ktorým návštevník nájde podrobnejšie informácie aj text rozprávky. 

Pre detských návštevníkov je pripravená krížovka inšpirovaná rozprávkami menšín a pexeso s ilustráciami z rozprávok národnostných menšín. Hoci sú knihy a časopisy písané v rozličných jazykoch, majú veľa spoločného – v každej rozprávke spravodlivosť vždy víťazí, zlo býva potrestané, pravda sa ukáže a dobrých sa všade veľa zmestí. Ako do deduškovej stratenej rukavice, do ktorej sa postupne nasťahovali rôzne zvieratká... Malá myš, žabka, zajac, diviak, vlk, líška a vošiel sa aj veľký medveď. Vždy sa nejako potisli a urobili miesto pre ďalšieho príchodzieho. 

Výstavu poskytla BIBIANA, medzinárodná dom umenia pre deti.

Back to top