„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Kontakt: tel. č.: 0903 408 397

Termín: 10. 10. - 16. 11. 2022 
Miesto: Pobočka LitPark 

Výstava Naša a svetová Klára Jarunková predstavuje osobnosť a literárne dielo jednej z našich najúspešnejších autoriek prostredníctvom výberu prekladov do rôznych jazykov a ilustrácií k jej knihám od známych slovenských umelcov – Miroslava Cipára,  Dušana Kállaya, Kamily Štanclovej a dcéry Daniely Zacharovej. Výstavu dopĺňajú rodinné fotografie, diplomy a ocenenia tvorby Kláry Jarunkovej a tiež osobné predmety, také dôležité k písaniu: nezabudnuteľné okuliare, zápisník a ceruzka.

Klára Jarunková, prozaička, publicistka a najprekladanejšia slovenská autorka literatúry pre deti a mládež. 
Narodila sa 28. apríla 1922 v Červenej Skale na Horehroní. Pracovala ako učiteľka v Korytárkach, na bratislavskom magistráte, v Československom rozhlase a 30 rokov ako redaktorka humoristického časopisu Roháč. S manželom Tichomírom vychovali dcéru, akademickú maliarku Danu Zacharovú, ktorá mnohé mamine knihy ilustrovala. Spisovateľka zomrela 11. júla 2005 v Bratislave. V rodnom dome v Červenej Skale sprístupnili jej pamätnú izbu.

Na knihách Kláry Jarunkovej odrastali celé generácie detí nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jej diela vyšli v 32 jazykoch v Európe i vo svete, spolu v 216 vydaniach. Okrem svetových jazykov boli preložené napríklad aj do japončiny, faerčiny, kirgizštiny, tadžičtiny, dánčiny, fínčiny a turečtiny.

Výstava je realizovaná v spolupráci s BIBIANOU, medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave

Back to top