„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

Kontakt: tel. č.: 0903 408 397

Aj my sme tu doma

Projektom Aj my sme tu doma sme realizovali aktivity, ktorých cieľom bolo dosiahnutie zvýšeného povedomia o rôznorodosti národnostného a etnického charakteru mesta Košice, známeho ako mesta tolerancie. Košice nie sú národnostne a etnicky jednoliate. Nebolo tomu tak v  minulosti a nie je tomu tak ani dnes. Prostredníctvom nasledujúcej série dokumentov  sa snažíme o elimináciu stereotypov, odbúravanie intolerancie voči príslušníkom národnostných menšín a etnických skupín.

Cez rozhovory sme sa pokúsili neformálne priblížiť špecifiká jednotlivých národností v našom meste, poodkryli ich tradície a kultúru. To všetko cez životy príslušníkov národnostných menšín s orientáciou na regionálne špecifiká.

Aj Marta je tu doma...

Marta Györiová je rodená Košičanka a v našom meste prežila celý svoj doterajší život. Pochádza z rodiny, ktorú poznačili hrôzy nacizmu, keďže obaja jej rodičia prežili holokaust. Vždy a za každých okolností bola hrdá na svoj pôvod a identitu. Miluje židovskú kultúru a tradície, ktorých krásu sprostredkúva všetkým bez rozdielu. Je presvedčená, že iba poznanie a vzdelávanie je zbraňou proti ďalším možným tragédiám, z ktorých sa ľudstvo nepoučilo.

 

Aj Tomáš je tu doma...

V tomto krátkom videu vám predstavíme mladého muža – Tomáša Mattu, ktorý sa s nami podelí o kúsok svojho života. Priblíži nám svoje detstvo, prezradí čo sa mu podarilo a aké sú jeho ďalšie plány.

Tomáš je jeden z mnohých, ktorý v našom  meste prispieva k jeho pestrosti, nielen tým, že sa hlási k svojmu Romipen (hrdý na to, že je Róm, na svoj pôvod a na svoje korene).

 

Aj Anna je tu doma...

Anna Ötvös je Košičanka, ktorá miluje svoje mesto a najmä jeho historické centrum. No nielen preto, že svoj profesionálny život zasvätila histórii a skúmaniu dejín. Annine meno sa spája najmä s najvýznamnejším a najprekladanejším maďarským spisovateľom – Sándorom Máraiom, ktorý sa narodil v Košiciach. V roku 2017 vyšla jej prvá kniha Lola könyve - Kassától Márai Sándorig (v slovenskom preklade vyšla o rok neskôr pod názvom Lolina kniha), ktorá vyvolala senzáciu. V našom ďalšom videu Anna prezradí niečo o sebe, odhalí kto bola Lola Matzner a poodhalí kúsok zo života Sándora Máraia.

Anna je jedna z mnohých, ktorá v našom meste prispieva k jeho pestrosti, nielen tým, že sa hrdo hlási k svojej maďarskej národnosti.

Aj Helena je tu doma...

Helena Miškufová pochádza z rozprávkového kraja Rumcajsa, Manky a Cipíska, z ktorého sa presťahovala do Košíc. Je novinárkou, scenáristkou, publicistkou a autorkou mnohých rozhlasových a televíznych relácií. Popri svojich profesionálnych a osobných povinnostiach sa venovala a stále venuje organizovaniu krajanského života Čechov a Moravanov, nielen v našom meste. Košice jej prirástli k srdcu a jej láska k nim sa pretavila do mnohých aktivít, pričom ich výsledok môžeme vidieť aj pri prechádzke naším mestom.

Helena je jedna z mnohých, ktorá v našom meste prispieva k jeho pestrosti, nielen tým, že sa hrdo hlási k svojej českej národnosti.

Dokumenty vznikli v rámci projektu Aj my sme tu doma, ktorý realizovala Knižnica pre mládež mesta Košice s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

 

Back to top