„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.“

Virtuálna prehliadka

MAČ - 16. 7. 2018

Program s Hevhetia ShowCase:
• 17:00 hod. - autorské čítanie Zdeněk Karel Slabý & Petr Slabý (CZ)
• 17:30 hod. - koncert Tria Anna Romanovská & Michal Hrubý & Petr Tichý (CZ)
• 18:10 hod. - autorské čítanie Daniel Majling (SK)
• 19:00 hod. - autorské čítanie Efe Duyan (TR)

Trio Romanovská/Hrubý/Tichý vydalo nedávno v Hevhetii svoj album, ktorý bol vytvorený práve na podnet Zdeňka Slabého k 50. výročiu vzniku známej ko- miksovej postavičky kocúra Vavřinca. Vo svojej tvorbe prezentuje originálne skladby, ktoré sa voľne pohybujú medzi improvizáciou a kompozíciou s dôrazom na hĺbku výpovede, osobitú zvukovú farebnosť i poslucháčsku príťažlivosť.

Anna Romanovská - husle, koto
Michal Hrubý - klarinet, basklarinet, tenor saxofón
Petr Tichý - kontrabas

Zdeněk Karel Slabý – český spisovateľ, publicista, kritik a prekladateľ.
Venuje sa predovšetkým literatúre pre najmladšiu generáciu a hudobnej publicistike. Napísal tridsiatku kníh pre deti a mládež. Je spoluautorom prvého československého a kultového kresleného seriálu o kocúrovi Vavřincovi. Pod pseudonymom Kryštof Matouš spracoval námety Ondřeja Sekoru o Ferdovi Mravcovi.

Pre hudobných fajnšmekrov sú neoceniteľným zdrojom informácii, o tzv. inej hudbe, jeho dve encyklopedické diela Svět jiné hudby I a II, ktoré napísal spolu so svojím synom Petrom. Venoval sa aj hudobnej publicistike. Pravidelne prispieva do časopisov UNI a HIS Voice. Známe sú aj jeho rozhlasové relácie v Českom rozhlase. Zdeněk Slabý je aj autorom úvodu ku knihe Davida Kollara – Zápisky I, ktorá vyšla pred rokom vo vydavateľstve Hevhetia.

Petr Slabý – český publicista, spisovateľ a režisér.
Spolu s otcom Zdeňkom Slabým napísal encyklopedické knihy Svět jiné hudby I a II. Bol redaktorom časopisu Melodie. Pravidelne prispieva do časopisov UNI a HIS Voice. Je aj autorom relácií pre Český rozhlas. Pracoval ako asistent réžie vo Filmovom štúdiu Barrandov, kde sa podieľal na kultových filmoch Vesničko má středisková a S tebou mně baví svět. Je režisérom filmu Rok konopí. Podieľal sa na televíznom cykle Předčasná úmrtí o džezovom hudobníkovi Luďkovi Hulanovi, jako aj na scenári k epizóde z dokumentárnej série Příběhy slavných venovanej Milanovi „Mejlovi" Hlavsovi, zakladateľovi a lídrovi legendárnej kapely The Plastic people of Universe.
Daniel Majling vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Pracuje ako dramaturg Slovenského národného divadla. Vydal komiksové album Rudo (2015) a súbor poviedok Ruzká klazika(2017). „K ruskej klasike mám silný vzťah,“ hovorí. „Neviem povedať, či silnejší ako k francúzskej alebo anglickej, ale rozhodne silný. Nie celkom jednoznačný. Niektoré veci ma na nej veľmi priťahujú […], iné doslova fascinujú […] a niektoré veci aj rozčuľujú […]. Každopádne, emócie, znepokojenie a podnety na rozmýšľanie, ktoré pri čítaní ruskej klasiky prežívam, sú inšpiratívne.
Efe Duyan - básnik, editor, architekt.
Vyštudoval architektúru a filozofiu, prednáša dejiny architektúry na istanbulskej Univerzite krásnych umení Mimara Sinana. Vydal tri básnické zbierky: Sıkça Sorulan Sorular (Často kladené otázky), Tek Şiirlik Aşklar (Lásky na jednu báseň) a Takas (Výmena). Publikoval literárno-vednú štúdiu o Nazımovi Hikmetovi, najvýraznejšom predstaviteľovi tureckej literárnej moderny. O básnickej tvorbe hovorí: „Nekdy býva poézia vnímaná ako čosi nedotknuteľného, čo má v porovnaní s inými spôsobmi písania úplne odlišnú podstatu. Z môjho veľmi osobného pohľadu je poézie jeden z možných spôsobov, ako vyjadriť sám seba.“

Back to top